Čo sme sa naučili v roku 2021?

Po viac ako piatich rokoch od vytvorenia priekopníckeho projektu Komunálny materiálový kruh môžeme potvrdiť, že toto riešenie prináša všetkým partnerom mnoho environmentálnych výhod a finančných úspor. Komunálny materiálový kruh je zároveň reakciou na krízu surovín.

 

Čistá buničina je cenný materiál – vyžaduje ťažbu stromov, dovážame ju z krajín na druhej strane oceánov a prudko stúpa aj jej cena. Preto je dôležité nachádzať príležitosti v alternatívnych zdrojoch surovín, ako sú napríklad obaly VKM (tetrapak). Tých je na trhu dostatok a môžu byť pomerne ľahko spracované na hygienický papier. Výrobky z regenerovanej celulózy sa svojou funkčnosťou a kvalitou nelíšia od tých, ktoré sú vyrobené z čistej buničiny, t. j. drevených vlákien zo živých stromov.

 

Výhody nášho obehového obchodného modelu uznáva rastúci počet obcí, odpadových spoločností a súkromných a verejných spoločností a inštitúcií. Tento rok v oblastiach, kde vznikol Komunálny materiálový kruh, pribudlo množstvo nových užívateľov recyklovaného hygienického papiera, pridalo sa k nám 5 municipalít a začali sme pôsobenie na Slovensku.

 

V dôsledku toho rastie aj množstvo VKM obalov, ktoré dodávame na spracovanie, a na to sme obzvlášť hrdí.

 

Budeme sa držať našej cesty.

Ďakujeme vám všetkým, ktorí nám už dôverujú. Pozývame všetkých ostatných, aby sa k nám pridali.