Trnava sa zaujíma o cirkulárnu ekonomiku

Primátor slovinského mesta Novo mesto Gregor Macedoni  v stredu 6. apríla 2022 privítal predstaviteľov vedenia partnerského mesta Trnava na Slovensku, ktorí  navštívili Novo mesto v rámci študijnej návštevy na tému osvedčených postupov obehového hospodárstva. V talianskom meste Lucca sa slovenská delegácia zaujímala o výrobu nových výrobkov z recyklovaných materiálov z nápojových kartónov. V Novom Meste sa chcela dozvedieť viac o zrealizovanom prvom spoločnom zelenom a cirkulárnom verejnom obstarávaní papierových hygienických výrobkov vyrobených z recyklovanej buničiny.

 

Po návšteve radnice navštívila delegácia mesta Trnava aj materskú školu Pedenjped, ktorá sa môže pochváliť mnohými projektmi v oblasti obehového hospodárstva a nadšene šíri ekologické povedomie medzi najmladšími občanmi a ich rodičmi.

 

Zástupcovia primátora Trnavy Eva Nemčovská a Tibor Pekarčík v rozhovore poukázali na to, že Trnava v posledných štyroch rokoch intenzívne realizuje projekty v oblasti udržateľnej mobility a využívania technologických riešení pre rozvoj inteligentného mesta, pričom s Novým Mestom si vymieňajú mnohé skúsenosti, najmä preto, že sú porovnateľné z hľadiska počtu obyvateľov.  V oblasti obehového hospodárstva, ku ktorému sa členovia EÚ pridali aj Európskou zelenou dohodou, začína Trnava aktívnejšie pracovať, a tak zástupcovia partnerského mesta so záujmom počúvali, ako v Novom Meste uskutočnili prvú spoločnú zelenú a cirkulárnu verejnú zákazku, ktorou sa niekoľko ďalších verejných inštitúcií pripojilo k spoločnému obstarávaniu hygienického papiera vyrobeného z lokálne zozbieraných kartónových nápojových obalov