Projekti KSK
KSK Kranj
Delež oskrbe s higienskim papirjem, izdelanem iz odpadne embalaže tetrapak, kakršno zbirajo v občinah - članicah KSK, glede na celotno porabo higienskega papirja:
pred sečnjo
ohranjenih
dreves*
kosov reciklirane
odpadne embalaže
tetrapak
ton reciklirane
odpadne embalaže
tetrapak**
m2 neposekanega
gozda*
kg zmanjšanje
CO2 emisij***
m3 zmanjšali količino
odpadne embalaže na
odlagališču oz. preprečili sežig***
Zgornji podatki temeljijo na skupni količini prevzete in reciklirane odpadne embalaže in porabljenega higienskega papirja**** – od vzpostavitve KSK do 31.12.2024 in se osvežujejo mesečno.
* UNEP, 2011, Towards a Green Economy: Pathways to Sustainable Development and Poverty Eradication, HYPERLINK “http://www.unep.org/greeneconomy” www.unep.org/greeneconomy); ** Podatki o prevzeti odpadni embalaži iz sodelujočih občin od leta 2016; *** 1 kg Landfill of paper waste EU-27 (of project ELCD) Data source]; **** Podatki posredovani s strani vključenih distributerskih podjetij.
Začetek projekta:
1/2 2021
Število vseh prebivalcev na območju KSK:
76.840
Število vključenih javnih podjetij in ustanov v KSK:
8 od 34
Količina zbrane odpadne embalaže tetrapak, potrebna za trenutni delež
oskrbe z recikliranih higienskim papirjem:
30 ton na leto
Cilj do leta 2024:
50% oskrba
Faza projekta:
stabilen KSK
Tudi Komunala Kranj stopa po poti krožnega gospodarstva. Pobuda Komunalnih snovnih krogov je ena od stopnic. Upam, da bo še več posameznih vrst odpadkov našlo svojo pot nazaj v okolje, kjer so nastali. Največkrat bi že s svojimi vsakodnevnimi dejanji lahko spreminjali svet. A, čaka nas še veliko dela na tej neutrjeni poti. Veselim se, da smo med prvimi v Sloveniji in da bo zgled pritegnil še druge.
Matjaž Berčon, direktor
To je res odličen primer ponovne uporabe, in to ponovne uporabe odpadkov, s katerimi bi sicer obremenili okolje. Zato je povsem logično, da pristopimo k takim trajnostnim programom in prepričan sem, da bodo za tovrstno sodelovanje tudi naši javni zavodi. Upam pa, da bo tehnologija še nadalje napredovala v smer predelave oziroma recikliranja čim več raznovrstnih odpadkov in se jih bo lahko koristno uporabilo v različnih proizvodnih panogah. Članice EU smo se zavezale, da do leta 2030 zmanjšamo odlaganje odpadkov za 35 milijonov ton na leto, in to tudi na račun reciklaže. Zmanjševanje in predelava odpadkov sta ob odgovornosti do okolja slehernega posameznika v družbi nujna, če želimo ohraniti naš planet tudi za zanamce.
Matjaž Rakovec, župan
Vsi se srečujemo z vse večjo problematiko naraščanja količin odpadkov, ki predstavljajo nevarnost za okolje in zdravje ljudi ter krčijo naravne vire. S projektom Zero Waste bomo pripomogli h gospodarskim in socialnim ciljem, saj se zavedamo, da ukrepi preprečevanja nastajanja odpadkov, ponovna uporaba in recikliranje prispevajo h kvalitetnejšemu življenju nas in naših zanamcev.
Rok Roblek, župan
Vzpostavitev snovnega kroga in pristop v mrežo Zero waste (družbo brez odpadkov) pomenita logično nadgrajevanje naše zaveze vrednotam Gorniških vasi. Življenje v tako izjemnem gorskem okolju, kot je Jezersko, nam nalaga veliko odgovornost da skrbimo za okolje in ohranjamo naravo. Da pa bomo čim hitreje prišli od besed k dejanjem, smo v vseh javnih prostorih na Jezerskem že namestili toaletni papir in papirnate brisače iz reciklirane embalaže.
Andrej Karničar, župan
Podjetje je v nenehnem iskanju novih rešitev in izboljšav s ciljem zmanjševanja onesnaženja okolja, povečanja stopnje reciklaže in predelave ter posledično s ciljem močnega zniževanja količin odpadkov za odlaganje. S to svojo politiko močno vplivamo na življenjski krog proizvodov, ga podaljšujemo in hkrati ohranjamo naravne vire. Krožno gospodarstvo temelji na konceptu vrtenja snovnega kroga, kar pomeni, da se odpadek s predelavo usmeri v ponovno uporabo in s tem zmanjšamo količino odloženih ali sežganih odpadkov.
Družba za ravnanje z odpadno embalažo Slopak odgovorno skrbi, da je življenjski krog izdelkov sklenjen, zato smo eden izmed ključnih deležnikov krožnega gospodarstva. Zagotavljamo sistem zbiranja, predelave in recikliranja embalažnih in neembalažnih izdelkov, s čimer omogočamo vračanje sekundarnih surovin v proizvodnjo novih izdelkov ter manjši vpliv na onesnaževanja okolje. Z našim znanjem in profesionalnostjo gradimo bolj trajnostno družbo, predvsem pa gledamo na sedanjost in prihodnost. Zato je naše poslanstvo tudi ozaveščanje splošne javnosti o pomenu pravilnega ločevanja odpadkov in spodbujanje k varovanju okolja.
Zavedamo se, da živimo v edinstvenem zelenem okolju in, da je naša odgovornost, da takšno okolje ohranimo za naslednje rodove.
Zeleno trajnostno usmeritev je podjetje Surf opredelilo kot svojo strateško usmeritev in skladno s to usmeritvijo opravilo izbor dobaviteljev. Z odločitvijo za dobavitelje, ki so zavezani k okolju prijazni proizvodnji tudi mi vsi skupaj s svojimi nakupi prispevamo k ohranitvi zelenega planeta Zemlja.
Komunala Kranj
Mestna občina Kranj
Občina Jezersko
Občina Šenčur
Osnovna šola Jezersko
Osnovna šola Naklo
Osnovna šola Orehek
Osnovna šola Šenčur
B&B izobraževanje in usposabljanje d.o.o.
Pišite nam in z veseljem vam bomo dogovorili.